Бінарне заняття як інноваційна форма організації навчання студентів за спеціальністю 071 «Обліку і оподаткування»

Використання інноваційних форм організації освітнього процесу допомагає здобувачам вищої освіти покращити рівень засвоєння професійних компетентностей та дозволяє викладачам віднайти більш дієві засоби і способи якісного опрацювання навчального матеріалу. Використання бінарних занять у практиці викладання фахових дисциплін студентів за спеціальністю 071 «Облік і оподаткування» є дієвим інструментом реалізації міжпредметної інтеграції й забезпечення логічних взаємозв’язків в процесі формування плану навчальних дисциплін, та дозволяє показати студенту важливість комплексного вивчення запропонованого навчальним закладом переліку освітніх компонентів. 

22 травня 2024 року викладачем кафедри фінансів, банківської справи, страхування та фондового ринку к.е.н., доц. Іриною ФОРКУН спільно з викладачем кафедри обліку, аудиту та оподаткування к.е.н., доц. Людмилою БОГАТЧИК в рамках вивчення дисципліни «Податкова та бюджетна система» для студентів 1 курсу першого (бакалаврського) рівня вищої освіти спеціальності 071 «Облік і оподаткування» було проведено бінарне заняття на тему «Фінансове забезпечення освіти».

Під час практичного заняття студенти отримали можливість ознайомитись із складовими фінансового забезпечення закладів освіти різних рівнів, зокрема, особливостями формування кошторисів бюджетних установ та складання плану використання бюджетних коштів. Враховуючи, що значну питому вагу у складі видатків бюджетних установ займають видатки на оплату праці, які одночасно є захищеною статтею видатків бюджету, викладач Ірина ФОРКУН детально зупинилась на порядку формування посадових окладів для окремих категорій працівників закладів освіти, а також послідовності встановлення передбачених законодавством видів надбавок та доплат. Викладач Людмила БОГАТЧИК провела ознайомлення студентів з можливостями облікового програмного продукту M.E.Doc щодо автоматизації робіт з розрахунку посадових окладів для працівників закладів освіти, а також сум належної їм до виплати заробітної плати.

Під час бінарного заняття здобувачі вищої освіти спеціальності 071 «Облік і оподаткування» мати змогу за даними ситуативних завдань з використанням можливостей модуля «Заробітна плата» програмного продукту M.E.Doc розрахувати посадові оклади для окремих працівників закладів освіти (науково-педагогічних працівників, вчителів, допоміжного персоналу та ін.), встановити належні їм надбавки та доплати (за вислугу років, за вчене звання, науковий ступінь, суміщення посад тощо), провести розрахунок заробітної плати з урахуванням можливих святкових чи вихідних днів, невиходів на роботу з поважних причини та ін.

Загалом за результатами бінарного заняття здобувачі вищої освіти спеціальності 071 «Облік і оподаткування» отримали змогу ознайомитись з можливостями облікового програмного продукту M.E.Doc щодо автоматизації розрахунків за виплатами працівникам, а також на прикладі ситуативних завдань розглянули послідовність формування посадових окладів для окремих працівників закладів освіти.

В цілому, студентами було відмічено позитивний вплив бінарного заняття на формування професійних компетентностей з дисципліни «Податкова та бюджетна система» та зазначено, що використання інноваційних форм організації навчального процесу не лише суттєво покращує виклад та засвоєння навчального матеріалу, але й дозволяє практично прослідкувати міжпредметну взаємодію при вивченні освітніх компонентів.