Прагнення виходу вітчизняних суб’єктів господарювання на міжнародні ринки товарів, послуг, капіталу, участь в інших формах міждержавної інтегративної взаємодії обумовлюють необхідність уніфікації способів представлення інформації про діяльність підприємства. Використання загальноприйнятого у світовій практиці стандарту подання фінансової звітності в єдиному форматі дозволяє, з однієї сторони, досягти об’єктивності представлених даних, з іншої, – робить інформацію про суб’єкта господарювання доступною та зрозумілішою для іноземних користувачів. Володіння навиками складання звітності відповідно до таксономії МСФЗ дозволяє підприємству стати більш інвестиційно привабливим, відповідно, виникають додаткові можливості щодо диверсифікації видів його діяльності з урахуванням потреб світового ринку.
Виходячи з обумовленого, цілком логічним було завершення циклу червневих гостьових лекцій, які проводились на кафедрі обліку, аудиту та оподаткування Хмельницького національного університету, гостьовою лекцією «Характеристика можливостей модуля M.E.Doc. Фінансова звітність за МСФЗ». Захід було проведено 16 червня 2023 року у рамках вивчення навчальної дисципліни «Інформаційні системи звітності» (викладач: канд. екон. наук, доцент Віктор ЛОПАТОВСЬКИЙ) для здобувачів другого (магістерського) рівня вищої освіти спеціальності «Облік і оподаткування» Хмельницького національного університету. Лектором було запрошено Ігоря Аладьїна – спеціаліста з розвитку персоналу навчального центру Linkos Group, компанії-розробника M.E.Doc.
Загалом у роботі заходу прийняли участь майже 70 учасників, серед яких викладачі та студенти не лише кафедри обліку, аудиту та оподаткування факультету економіки і управління Хмельницького національного університету, але й інших кафедр нашого факультету, та кафедр облікового спрямування з інших ЗВО.
У процесі своєї доповіді Ігор Аладьїн детально зупинився на перевагах побудови системи фінансової звітності за МСФЗ в форматі ХВRL для різних типів вітчизняних підприємств, та відмітив важливість використання облікових програмних продуктів для автоматизації роботи бухгалтера по перегрупуванню окремих видів даних та представлення їх в новому, більш зрозумілому для іноземних користувачів, форматі.
Враховуючи тенденції зміни ринку облікових програмних продуктів в напрямку використання вітчизняних програм для автоматизації облікової роботи на підприємствах, установах та організаціях України, значну увагу доповідача було зосереджено на можливостях вітчизняної програми М.Е.Doc для складання фінансової звітності за міжнародними стандартами. Гостьовим лектором Ігорем Аладьїним детально було розглянуто алгоритм складання окремих форм фінансової звітності за МСФЗ, методику перевірки їх аудитором та складання аудиторського висновку, розкрито послідовність експорту даних в форматі іХВRL та завантаження на Портал СФЗ.
На думку слухачів, беззаперечної перевагою використання програмного продукту М.Е.Doc для автоматизації роботи по складанню фінансової звітності за вимогами МСФЗ є можливість експорту даних з діючих в Україні форм фінансової та статичної звітності, а також наявність відкритого алгоритму перевірки послідовності окремих видів даних за кожним з рядків тієї чи іншої форми звітності.
В цілому, слухачами було відмічено змістовність та високий рівень подання матеріалів, професіоналізм лектора, його комунікабельність, здатність на окремих ситуативних завданнях розкрити особливості та «підводні камені» складання окремих форм фінансової звітності за МСФЗ. Ергономічність роботи з програмою М.Е.Doc досягається за рахунок комплексу довідників, інформаційних довідок, які повною мірою здатні забезпечити інформаційні потреби обліковця.
Загалом, всіма учасниками гостьових лекцій було наголошено, що високий інтерес до проведеного циклу гостьових лекцій ТОВ «Системи для бізнесу» протягом травня-червня 2023 року за ініціативи кафедри обліку, аудиту та оподаткування Хмельницького національного університету свідчить про важливість використання практико-орієнтованого підходу до організації навчального процесу в ЗВО, адже спрямований на покращення рівня знань та практичних навиків студентів, розвиває їх здатність до використання в майбутньому сучасних програм для автоматизації облікової роботи, підвищує конкурентні можливості не лише на регіональному, але й національному ринку праці.
Кафедрі обліку, аудиту та оподаткування Хмельницького національного університету висловлено подяку за проведений захід, та висловлено надію на подальшу співпрацю.