Глобальний академічний діалог AICPA&CIMA «Ключові атрибути впровадження штучного інтелекту у фінансову звітність»

В рамках реалізованої співпраці з Асоціацією міжнародних сертифікованих професійних бухгалтерів (AICPA&CIMA) викладачі кафедри обліку, аудиту та оподаткування продовжують приймати участь у вебінарах і практикумах, які спрямовані на покращення рівня оволодіння знань та набуття професійних компетентностей у сфері підготовки фахівців з бухгалтерського обліку.

28 серпня 2024 року к.е.н., доцент Віктор ЛОПАТОВСЬКИЙ та к.е.н., доцент Людмила БОГАТЧИК прийняли участь у вебінарі «Ключові атрибути впровадження штучного інтелекту у фінансову звітність», спікером зустрічі був Танкісо МОЛОІ – професор, FCMA, CGMA, Університет Йоганнесбурга. 

На думку ініціаторів проведення вебінару, актуальність порушеної проблематики полягає, з однієї сторони, у високому рівні суб’єктивізму при підготовці та складанні фінансової звітності суб’єктів господарювання, з іншої, – провідній чи інколи навіть виключній ролі фінансових звітів для прийняття управлінських рішень. Відповідно, актуальним у науковій спільноті стало дослідження можливостей використання інструментарію штучного інтелекту задля підвищення рівня об’єктивності представлених у фінансовій звітності показників.

Відмічаючи зростаючу тенденцію щодо використання окремих інструментів штучного інтелекту при формуванні фінансових звітів на підприємствах Південної Африки, у своїй доповіді професор Танкісо МОЛОЇ зупинився на результатах проведеного дослідження думок облікових працівників щодо виявлення факторів, які впливають на цей процес та можуть його суттєво пришвидшувати.

Про високий рівень статистичного спостереження свідчить те, що в якості респондентів були обрані облікові фахівці – члени чотирьох провідних бухгалтерських організації Південної Африки, діяльність яких визнана Міжнародною федерацією бухгалтерів (IFAC): 

– Південноафриканського інституту дипломованих бухгалтерів (SAICA);

– Південноафриканського інституту професійних бухгалтерів (SAIРA);

– Присяжного інституту управлінських бухгалтерів (СІМА);

– Асоціації сертифікованих дипломованих бухгалтерів (АССА).

За результатами проведеного аналізу науковцю вдалось виділити три групи чинників – організаційні, технологічні та екологічні фактори, які визначають рівень та можливості використання інструментарію штучного інтелекту у практиці складання фінансових звітів. 

Загалом, за результатами участі у вебінарі слухачі отримали можливість ознайомитись з поширеними у світовій обліковій практиці підходами щодо вирішення актуальної проблеми – підвищення рівня об’єктивності та довіри до показників фінансової звітності. Враховуючи, що фінансові звіти є основою прийняття управлінських рішень на підприємстві, погоджуємось зі спікером про актуальність та важливість порушеної проблематики, а також необхідність подальших пошуків можливостей використання інноваційних засобів задля нівелювання впливу людського фактору на змістовне наповнення та формування структури окремих форм звітності.