Гостьова лекція «АКАДЕМІЧНА ДОБРОЧЕСНІСТЬ ТА МОБІЛЬНІСТЬ: ДОСВІД ФРАНЦІЇ ТА АКТУАЛЬНІ МОЖЛИВОСТІ»

Впровадження та дотримання принципів академічної доброчесності відіграє важливу роль в організації освітнього процесу у Хмельницькому національному університеті. Успішне виконання встановлених навчальним закладом правил та етичних принципів, яких повинні дотримуватись суб’єкти освітніх взаємовідносин під час навчання, викладання, а також впровадження наукової діяльності, спрямоване на посилення довіри до програмних результатів, дозволяє сформувати складові корпоративної поведінки та визначає характер міжособистісної поведінки в колективі. 

З метою покращення довіри до якості освітнього процесу, вивчення зарубіжного досвіду пропагування академічної доброчесності в навчальних закладах, а також оцінки можливостей індивідуальної міжнародної мобільності здобувачів першого (бакалаврського) та другого (магістерського) рівнів вищої освіти спеціальності 071 «Облік і оподаткування» 25 жовтня 2024 року викладачі кафедри обліку, аудиту та оподаткування к.е.н., доцент Лариса ОВОД та к.е.н., доцент Людмила БОГАТЧИК відвідали гостьову лекцію «Академічна доброчесність та мобільність: досвід Франції та актуальні можливості». Гостьовим лектором була ЛІЛІЯ ДОРУНДЯК – генеральна інспекторка Міністерства вищої освіти Франції, спеціалістка освіти Ректоратів Парижу та Критею, голова екзаменаційного центру ЗНО (НМТ) у Парижі.

Під час зустрічі спікер детально зупинилась на впровадженні принципів академічної доброчесності в організацію навчального процесу різних видів закладів освіти у Франції, ґрунтовно проаналізувала вимоги освітніх установ до потенційних студентів, розкрила особливості реалізації міжнародної мобільності для студентів та надала рекомендації щодо їх швидшої адаптації з урахуванням ментальних особливостей обраної країни для навчання. 

Особливу увагу Лілія ДОРУНДЯК приділила діяльності створених за її ініціативою в Парижі першого українського Науково-освітнього центру Epsilon та Міжнародної інноваційної школи, яка є Асоційованою школою при ЮНEСКО. Учасниками навчального процесу Науково-освітнього центру Epsilon є учні та студенти з України, Франції, Німеччини, Італії, Бельгії, Канади та інших країн. Основою діяльності є проведення міжнародних науково-практичних конференцій, семінарів, проходження та ЗНО (НМТ), а також реалізація інших освітніх програм.

Сьогодні Лілія Дорундяк є ще й керівницею Української школи Академії Парижу (Cours de la langue ukrainien à Paris). Особливо активну освітню діяльність школа проводила із початку повномасштабного вторгнення росії в Україну, коли у 2022 році було прийнято близько 300 біженців.

На гостьовій лекції спікерка детально охарактеризувала систему вищої освіти Франції, розглянула основні переваги вступу до вищих навчальних закладів, проаналізувала особливості отримання та види студентських стипендій і допомоги, звернула увагу на те, що в країні вжито заходи для полегшення прийому іноземних студентів з України за умови, що вони мають доступ до системи тимчасового захисту. Варто зазначити, що завдяки ініціативі ЛІЛІЇ ДОРУНДЯК український випускний іспит ЗНО (НМТ) визнано еквівалентом французького випускного бакалаврату (ВАС-le baccalauréat général).

У своїй доповіді спікер відмітила, що дотриманню принципів академічної доброчесності у вищих навчальних закладах Франції приділяється досить значна увага. Прояви академічної недоброчесності (списування, плагіат; фальсифікація; фабрикація; академічне шахрайство тощо) караються відрахуванням з закладу освіти та неможливістю наступного вступу (поновлення на навчання) протягом наступних 5 років.

Особливу зацікавленість слухачів викликали можливості участі у міжнародних програмах з академічної мобільності. Безумовно, створення умов для академічної мобільності суб’єктів освітнього процесу є пріоритетним напрямом діяльності будь-якого закладу вищої освіти, ефективним інструментом підвищення якості освітній послуг, та реалізується у Франції через агенцію CAMPUS FRANCE, яка має статус організації національного значення. CAMPUS FRANCE безкоштовно підтримує та допомагає українським студентам на всіх етапах їхньої підготовки до навчання у Франції.

Мережа з 8 відділень CAMPUS FRANCE розташована по всій території України, та надає українським студентам такі послуги:

– детальне інформування про систему вищої освіти Франції та можливості інтеграції до цієї системи після навчання в Україну;

– персональна допомога з вибором програми освіти;

– консультації з питань, пов’язаних з установкою на місці навчання;

– інформативна допомога при підготовці документів на отримання студентської візи.

Сьогодні студенти та учні можуть звернутись до бюро CAMPUS FRANCE,  написавши листа на електронну пошту. 

Викладачі кафедри обліку, аудиту та оподаткування, які брали участь в гостьовій лекції, щиро вдячні спікеру Лілії ДОРУНДЯК за цікаву та детальну інформацію, яка дозволила отримати ґрунтовне уявлення щодо особливостей організації освітнього процесу в навчальних закладах Франції, складових дотримання принципів академічної доброчесності, а також умовах участі в програмах міжнародної академічної мобільності як для здобувачів вищої освіти, так і для викладачів в університетах Франції. Отримані під час прослуховування гостьової лекції знання будуть використані при викладанні фахових дисциплін для здобувачів вищої освіти за спеціальністю 071 «Облік і оподаткування».