Гостьова лекція з дисципліни «Інформаційні системи та технології в обліку та оподаткуванні» для здобувачів першого (бакалаврського) рівня вищої освіти спеціальності 071 «Облік і оподаткування»

Зручність та швидкість роботи з електронними документами перетворили такий вид носіїв на невід’ємний спосіб передачі інформації сучасного підприємства. Можливість оперативного внесення змін, миттєвої передачі та більш швидкого отримання відповіді створили підґрунтя для розширення напрямів роботи з електронними документами, водночас актуалізувало дослідження систем цифрового захисту переданої таким способом інформації.

Виходячи з обумовленого, актуальним було проведення 14 червня 2023 року у рамках вивчення навчальної дисципліни «Інформаційні системи та технології в обліку та оподаткуванні» (викладач: канд. екон. наук, доцент Дмитро Кобець) для здобувачів першого (бакалаврського) рівня вищої освіти спеціальності «Облік і оподаткування» Хмельницького національного університету гостьової лекції на тему: «Електронні підписи (КЕП): тонкощі оформлення, перевидачі та використання у M.E.Doc». Лекторами були запрошені: Олена Греля – старший адміністратор реєстрації АЦСК «Україна», та Мирослава Куйдан – аналітик відділу підтримки M.E.Doc/ПРРО компанії «Системи для бізнесу», сертифікований спеціаліст з програмного продукту СОТА/ПРРО ТОВ «Системи для бізнесу».

Загалом у роботі заходу прийняли участь близько 80 учасників, серед яких викладачі та студенти не лише кафедри обліку, аудиту та оподаткування факультету економіки і управління Хмельницького національного університету, але й інших кафедр нашого факультету, та кафедр облікового спрямування з інших ЗВО.

У своїй доповіді гостьовий лектор Олена Греля розповіла про особливості отримання кваліфікованого електронного підпису (далі – КЕП) у ЦСК «Україна» – кваліфікованому надавачі електронних довірчих послуг. Зупинившись детально на відмінностях підготовки та подачі комплектів документів для юридичних та фізичних осіб – підприємців, доповідач більш детально охарактеризувала такі поширені сьогодні види цифрових послуг, як: отримання підпису співробітника ФОП для програмного реєстратора розрахункових операцій, а також особливостях подачі документів на отримання КЕП структурним підрозділом юридичної особи, що отримує сертифікати для підписання документів від імені юридичної особи. Особливу зацікавленість слухачів під час доповіді гостьового лектора Олени Грелі викликав алгоритм формування заявки на кваліфіковані сертифікати, який передбачає генерацію секретного ключа.

Оскільки КЕП має обмежений термін дії, окремим питанням доповідач Олена Греля зупинилась на автоматичному продовженні дії Е-підпису он-лайн, та наголосила, що робота у віддаленому режимі з користувачами цифрових послуг можлива лише за умови продовження терміну дії сертифікатів, що не передбачає додаткової подачі оригіналів документів.

Гостьовий лектор Мирослава Куйдан головну увагу зосередила на особливостях використання КЕП у роботі в програмному продукті M.E.Doc, зокрема, доповідачем були порушені такі організаційні питання, як налаштування IMAP-доступу для роботи з електронною поштою у зовнішніх програмах, налаштування параметрів системи M.E.Doc для роботи з КЕП, тонкощах завантаження сертифікатів КЕП та налаштування підписів в програмі M.E.Doc.

В цілому, прослухані доповіді дозволили слухачам сформувати цілісне уявлення про особливості роботи з КЕП, а також здійснити оцінку систем захисту електронних документів з використанням таких сертифікатів. Враховуючи поширення сфери застосування електронних документів не лише в роботі вітчизняних підприємств, але й для отримання різних видів довідок фізичними особами, отримана інформація допоможе слухачам краще зорієнтуватись у мінливому інформаційному середовищі, а також захистити власні дані за умови їх використання у відкритих E-джерелах.

ТОВ «Системи для бізнесу» від імені Хмельницького національного університету було висловлено подяку за можливість прослухати не лише цікаву, але й корисну та важливу для реалій сьогодення доповідь, та висловлено надію на подальшу співпрацю.