Гостьова лекція з дисципліни «Облік та оподаткування на малих підприємствах» для здобувачів першого (бакалаврського) рівня вищої освіти спеціальності 071 «Облік і оподаткування»

Облік заробітної плати належить до однієї з найскладніших та найбільш трудомістких ділянок обліку на підприємстві. Необхідність високого рівня деталізації в розрізі кожного з працівників та за кожним з видів нарахувань обумовлює особливі вимоги до побудови системи аналітичного обліку витрат на оплату праці. Постійного взаємоузгодження та перевірки потребує також система кадрового обліку у формі наказів, розпоряджень, інших видів розпорядчих документів, які відображають окремі види переміщень працівників на підприємстві. Враховуючи, що заробітна плата є основою для розрахунку різних видів податків та обов’язкових платежів, а також є важливою складовою витрат суб’єкта господарювання, держава у формі контролюючих органів ставить ряд вимог, які повинні бути враховані при підготовці різних форм фінансової, податкової та статистичної звітності.

Виходячи з обумовленого, актуальним було проведення 8 червня 2023 року у рамках вивчення навчальної дисципліни «Облік та оподаткування на малих підприємствах» (викладач: канд. екон. наук, доцент Джулій Л.В.) для здобувачів першого (бакалаврського) рівня вищої освіти спеціальності «Облік і оподаткування» Хмельницького національного університету гостьової лекції на тему: «Особливості обліку розрахунків з працівниками щодо оплати праці у модулі «M.E.Doc. зарплата»». Лектором була запрошена професіонал-практик від нашого партнера – ТОВ «Системи для бізнесу» Юлія ДЕМЧУК, заступник керівника Відділу технічної підтримки програми М.Е.Doc і програмних РРО, сертифікований фахівець з програмного продукту М.Е.Doc/ПРРО ТОВ «Системи для бізнесу», випускниця кафедри обліку, аудиту та оподаткування ХНУ.

Загалом у роботі заходу прийняли участь близько 100 учасників, серед яких викладачі та студенти не лише кафедри обліку, аудиту та оподаткування факультету економіки і управління Хмельницького національного університету, але й інших кафедр нашого факультету та кафедр облікового спрямування інших ЗВО.

Зупинившись детально на аналізі переваг використання програмного модуля «M.E.Doc. зарплата» для автоматизації обліку розрахунків з оплати праці на малих та середніх підприємствах, гостьовим лектором Юлією ДЕМЧУК зроблено акцент на особливостях обраного типу налаштувань при першому запуску програми, показано взаємозв’язок між обраним галузевим профілем та структурою пропонованих довідників, надано рекомендації щодо особливостей підготовки системи до експлуатації та початку роботи в ній.

Оскільки робота в програмі M.E.Doc базується на широкому використанні системи довідників, які дозволяють систематизувати інформацію за ключовими ознаками, та роблять більш комфортною роботу облікового працівника, гостьовим лектором Юлією ДЕМЧУК було надано ряд пропозицій щодо організації роботи саме на цій ділянці обліку.

Особливу увагу слухачів було зосереджено на можливостях програмного модуля «M.E.Doc. зарплата» для автоматизації робіт бухгалтера щодо інших виплат персоналу, зокрема, нарахування різних видів лікарняних та допомог.

Оскільки робота в програмі M.E.Doc спрямована на покращення рівня взаємодії з контролюючими органами, що знаходить своє відображення в автоматизації підготовки та передачі звітної інформації з обліку виплат працівникам, окрему увагу гостьового лектора було зосереджено на можливостях програмного модуля «M.E.Doc. зарплата» для підготовки та передачі окремих форм фінансової, податкової та статистичної звітності.

Загалом слухачами було відмічено, що робота в програмі M.E.Doc, зокрема, це стосується і модуля «M.E.Doc. зарплата», забезпечує суттєву економію часу бухгалтера за рахунок автоматизації ряду етапів робіт, наявність багаторівневої системи взаємоперевірки дозволяє уникнути суттєвих помилок при нарахуванні заробітної плати, та розрахунку окремих видів податків і обов’язкових платежів, а ергономічні якості програми роблять роботу більш зручною.