Кар’єра в бухгалтерії: судово-бухгалтерська експертиза

Чи знали ви, що робота бухгалтером може бути дуже захоплюючою та цікавою, схожею на крутий детектив, та ще й допомогти побудувати успішну кар’єру? Чи чули ви про роботу судового бухгалтера- криміналіста у Сполучених Штатах? А чи знали ви, що, працюючи у сфері судово-бухгалтерської експертизи, можна відчути себе учасником захоплюючого детективу-квесту та допомогти зупинити злочинну діяльність? То що ж це: судово-бухгалтерська експертиза? Давайте поговоримо про це більш детально.

Отже, судово-бухгалтерська експертиза – це ще один напрям облікової спеціалізації, в якій сертифіковані бухгалтери (CPA) використовують бухгалтерські та слідчі навички для перевірки обліково- фінансової документації компанії або фізичної особи на предмет злочинів.

28 лютого 2023 року доцент кафедри обліку, аудиту та оподаткування Володимир Ченаш мав нагоду ознайомитися з професійним шляхом судових бухгалтерів-криміналістів США на захоплюючому вебінарі «Кар’єра в бухгалтерії: судово-бухгалтерська експертиза», організованому AICPA & CIMA.

Ведуча вебінару, експерт Рейчел Хой, бухгалтер-криміналіст ФБР з більш ніж 10-річним стажем роботи, розповіла про цю цікаву бухгалтерську спеціалізацію, а також про те, як можна стати судовим бухгалтером-криміналістом у США, як виглядає типовий робочий день та над якими проектами чи справами працюють сертифіковані бухгалтери. Вебінар також включав інтерактивну панель запитань та відповідей, де учасники мали змогу спитати все, що їх цікавить про кар’єру судового бухгалтера-криміналіста.

Ось такими були відповіді на найактуальніші запитання учасників вебінару.

• Які справи досліджують судові бухгалтери-криміналісти?
  • Судові бухгалтери-криміналісти розслідують кримінальні правопорушення в економічній сфері, включаючи кіберзлочини, посадові злочини, корупцію у держсекторі, організовану злочинність, питання охорони здоров’я та національної безпеки.
  • Чи потрібен диплом присяжного бухгалтера? Які документи потрібні для роботи в судовій бухгалтерії?
  • Сертифікат CPA не є обов’язковим, але його наявність є бажаним для покращення ваших навичок та виокремлення вас на ринку праці. Інші сертифікати, які можуть бути корисними, це CFE, CFF, CFF-AICPA, CIA тощо.
  • Як виглядає типовий робочий день?
  • Немає двох однакових днів; дні залежать від справ, які ви досліджуєте чи розслідуєте. Це може включати в себе:
    • Проведення ретельного аналізу ділової та особистої документації та «розробка» фінансових профілів осіб або груп, які можуть бути причетними до підозрілої або незаконної діяльності;
    • Участь у зборі доказів та підготовці ордерів на обшук/підписок під присягою, тощо;
    • Супровід агентів у справах під час проведення інтерв’ю з підслідними та ключовими свідками в безпечних і неконфронтаційних умовах;
    • Виявлення та відстеження джерел фінансування та взаємопов’язаних транзакцій;
    • Складання висновків та висновків у звітах про фінансові розслідування;
    • Зустрічі з адвокатами, стороною обвинувачення для обговорення стратегій та, за необхідності, надання свідчень в якості свідків або експертів у судових процесах.
  • Чи є інші місця за межами ФБР, де можна працювати судовим бухгалтером-криміналістом?
  • Так. Ви також можете працювати в урядових установах та організаціях, бухгалтерських фірмах, службах безпеки та управління ризиками компаній, фінансових та консалтингових агентствах та юридичних фірмах.
  • Які вимоги для того, щоб стати судовим бухгалтером-криміналістом у ФБР?
  • Ви можете знайти вимоги до кандидатів тут і тут
  • Чи існують стажування або кар’єрні можливості для судового бухгалтера- криміналіста у ФБР?
  • Ви можете знайти вакансії та можливості тут
  • Де, як правило, працюють судові бухгалтери-криміналісти ФБР?
  • Судові бухгалтери- криміналісти є в кожному відділенні ФБР. У великих офісах може бути одна або кілька груп, тоді як у менших офісах може бути лише один або два судових бухгалтера- криміналіста. Існує також Група підтримки судових бухгалтерів- криміналістів (це такий собі спецназ для бухгалтерів- криміналістів), що базується у штаб-квартирі у Вашингтоні, округ Колумбія, яка швидко реагує особисто або часто в електронному форматі на важливі, резонансні розслідування в будь-якій частині США.
  • Чи може ця робота бути віддаленою?
  • Ні, оскільки ФБР працює з резонансними та конфіденційними справами, ця робота не може бути віддаленою.
  • Чи допомагає вам ФБР оплатити навчання? Які переваги вони пропонують?
  • ФБР пропонує широкий пакет пільг для своїх співробітників, що включає освітні програми, оплату праці, медичне страхування та багато іншого. Більше інформації тут
  • Чи є ФБР інклюзивним робочим місцем?
  • ФБР прагне підтримувати різноманітну робочу силу та інклюзивне робоче місце, яке інтегрує рівність у всій організації. Додаткова інформація про місію DEI

Також дізнатися більше про те, що потрібно для того, щоб стати судовим бухгалтером-криміналістом у США й про різні кар’єрні можливості, які можна реалізувати, можна у статті

І наостанок необхідно додати, що робота судовим бухгалтером-криміналістом у ФБР є захоплюючим та вимогливим завданням. Вона дає можливість застосувати свої знання та навички для боротьби з економічними злочинами, кіберзлочинністю та іншими видами злочинності. Кар’єра в судовій бухгалтерії може бути відмінною можливістю реалізувати свої професійні мрії.