
Налагодження дієвих систем обміну фінансової інформацією України з іншими державами забезпечує прозорість здійснюваних резидентами операцій на міжнародному ринку товарів і послуг, та перетворюється на одну з основних умов досягнення економічної стабільності і запобігання фінансовим злочинам.
25 грудня 2024 року в рамках вивчення дисципліни «Облік і оподаткування зовнішньоекономічної діяльності» викладачі кафедри обліку, аудиту та оподаткування к.е.н., доц. Віктор ЛОПАТОВСЬКИЙ та к.е.н., доц. Людмила БОГАТЧИК разом із здобувачами 3-го курсу першого (бакалавського) рівня вищої освіти спеціальності 071 «Облік і оподаткування» прослухали вебінар «Облік отриманої валюти у ФОП та юридичних осіб у сфері ІТ», який було організовано Дариною Петренко – фахівцем онлайн-школи бухгалтерії AVS.

Робота спікера вебінару була спрямована на ознайомлення слухачів з особливостями роботи ФОП та юридичних осіб з іноземною валютою в умовах приєднання України у 2024 році до Common Reporting Standard (далі – СRS) – загального стандарту автоматичного обміну інформацією. Реалізація CRS передбачає проведення щорічного автоматичного обміну інформацією про фінансові рахунки між державами, які приєднались до багатосторонньої угоди.
Відмітимо, що перший обмін даних між фіскальними службами різних країн відбувся 30 вересня 2024 року, саме тоді органи фіскальної служби України отримали всю інформацію про нові відкриті рахунки за кордоном своїх резидентів за період з 1 липня по 31 грудня 2023 року. До списку країн, з якими Україна здійснювала автоматичний обмін фінансовою інформацією, увійшло 118 юрисдикцій, проте у відповідності з вимогами угоди цей список застосовуватиметься лише у 2024 році та підлягає оновленню щороку.


Інформація, що підлягає обміну, включає дані про рахунки нерезидентів, баланс рахунків на кінець року або момент закриття рахунку, загальні суми нарахованих або сплачених коштів та іншу фінансову інформацію залежно від виду рахунку. Перший обмін включав дані про фінансові рахунки громадян України за кордоном та громадян інших країн в українських банках, і стосувався не лише фізичних осіб, але й компаній та інших організацій, які контролюються резидентами або в яких вони мають пасивні доходи (відсотки, дивіденди, роялті тощо).
У своїй доповіді спікер Дарина Петренко розглянула алгоритм перевірки рахунків резидентів на підзвітність, та з використанням практичних кейсів ознайомила слухачів з можливими відмінними особливостями звітування щодо окремих видів доходів, зокрема, це стосується доходів від заробітної плати, пасивних доходів громадян, прибутку юридичних осіб та ін. Багато питань учасників вебінару стосувались способів усунення подвійного оподаткування, а також особливостей оподаткування доходів фізичних осіб за умови дистанційного працевлаштування резидентів України за кордоном.





Загалом, за результатами участі у вебінарі, здобувачі першого (бакалавського) рівня вищої освіти спеціальності 071 «Облік і оподаткування» ознайомились з особливостями роботи ФОП та юридичних осіб з іноземною валютою в умовах приєднання України у 2024 році до СRS, а отримані знання дозволили покращити рівень компенентностей з дисципліни «Облік і оподаткування зовнішньоекономічної діяльності».
Висловлюємо щиру вдячність онлайн-школі бухгалтерії AVS та спікеру Дарині Петренко за отриману можливість участі викладачів та здобувачів вищої освіти 071 «Облік і оподаткування» у цікавому та змістовному вебінарі.